Zmiany w obowiązku przekazywania JPK do US – od 1 lipca

Zmiany w obowiązku przekazywania JPK do US – od 1 lipca

 

Nadchodzą kolejne zmiany dla firm w kwestii przekazywanych plików JPK do Urzędu Skarbowego. Do tej pory, wraz z nowymi przepisami obowiązującymi od początku roku, przedsiębiorcy co miesiąc składali tylko JPK_VAT, czyli ewidencję zakupu i sprzedaży Vat. Od 1 lipca na żądanie Urzędu Skarbowego będą musieli przekazać także dodatkowe pliki.

To sześć dokumentów JPK – nie wszystkie dotyczą podatku VAT w sposób bezpośredni. Są wśród nich księgi rachunkowe, wyciągi bankowe czy ewidencja przychodów.

Pliki na żądanie

Przypomnijmy – choć chyba każdy przedsiębiorca jest tego świadomy – od początku roku weszły w życie nowe przepisy, wedle których co miesiąc firmy składają plik JPK_VAT, czyli Jednolity Plik Kontrolny dotyczący ewidencji zakupu i sprzedaży VAT. Trzeba go złożyć do 25 dnia każdego miesiąca. Od 1 lipca Urząd Skarbowy będzie mógł zażądać przesłania nowych dokumentów z serii jednolite pliki kontrolne. Wśród nich są: JPK.FA, czyli faktury VAT, JPK_MAG, czyli dane z magazynu, JPK_WB, czyli wyciąg bankowy, JPK_EWP, czyli ewidencja przychodów, JPK_KR, czyli księgi rachunkowe oraz JPK_PKPiR, czyli podatkowa księga przychodów i rozchodów. Co ważne, obowiązek generowania plików JPK – z wyjątkiem JPK_VAT – mają tylko te firmy, które prowadzą elektroniczną ewidencję. W przypadku braku ewidencji z użyciem programów komputerowych, US nie ma prawa zażądać od nas dostarczenia powyższych plików.

 

 

Źródło: https://www.mala-firma.pl/aktualnosci-informacje-biznes/111-news/676-zmiany-w-obowi%C4%85zku-przekazywania-jpk-do-us-%E2%80%93-od-1-lipca