Zakaz kserowania dokumentów tożsamości

Zakaz kserowania dokumentów tożsamości

W życie wchodzi właśnie zakaz tworzenia kopii dokumentów pod groźbą kary 2 lat pozbawienia wolności. Z wyjątkiem kilku sytuacji – o charakterze urzędowym czy służbowym – kserowanie dokumentów tożsamości będzie karalne.

W dalszym ciągu firmy będą mogły obejrzeć dokumenty tożsamości i spisać z nich niezbędne dane do czynności cywilnoprawnych.

Już nie skserują dowodu

Od 12 lipca firmy nie mogą kopiować dokumentów tożsamości klientów. Zakaz dotyczy dokumentów takich jak dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, odpisy z aktów stanu cywilnego, legitymacja osoby niepełnosprawnej, prawo wykonywania zawodu lekarza etc. To efekt wejścia w życie po półrocznym vacatio legis ustawy z 22 listopada 2018 orku o dokumentach publicznych. Wyjątkiem pozostaje kopiowanie na cele zawodowe, urzędowe i służbowe oraz na użytek osobisty przez właściciela dokumentu. W ustawie znajdują się też konkretne wykluczone branże. Firmy będą mogły prosić o wgląd do dokumentu celem zweryfikowania danych osobowych czy spisania ich do umowy. Nie będą mogły jednak kopiować dokumentów pod groźbą kary do 2 lat pozbawienia wolności.

Wprowadzenie ustawy ma na celu zmniejszenie ryzyka wyłudzeń pożyczek czy kredytów poprzez kradzież tożsamości czy fałszerstwa dokumentów tożsamości.

Źródło:https://www.mala-firma.pl/aktualnosci-informacje-biznes/111-news/757-od-12-lipca-wchodzi-zakaz-kserowania-dokument%C3%B3w-to%C5%BCsamo%C5%9Bci