UWAGA NA OSZUSTWA „NA ZUS”

UWAGA NA OSZUSTWA „NA ZUS”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje do swoich klientów o ostrożność przy otwieraniu i odpowiadaniu na maile, które wydają się być korespondencją z ZUS-em. Szczególnie chodzi o zwracanie uwagi na adres, z którego przychodzą maile.

Po kilku miesiącach spokoju, oszuści podszywający się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie podjęli aktywność w internecie. W ostatnich dniach liczna grupa klientów ZUS w różnych częściach kraju otrzymała maile z informacją o pilnej konieczności spłaty zaległości składkowych. Część maili sugeruje ponowne wypełnienie formularza zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych ZUS ZUA, który jest załącznikiem do maila. Umieszczone w stopce korespondencji logotypy ZUS-u i Platformy Usług Elektronicznych mają zmylić odbiorcę, że nadawcą jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żaden z adresów – obecnie oszuści posługują się dwoma: składki@ubezpieczenia.pl i zus.@zua.pl – nie ma jednak stosowanego przez Zakład rozwinięcia „zus.pl”. ZUS informuje również, że nie stosuje w swoich adresach mailowych rozwinięcia „gov.pl”, które pojawiało się przy wcześniejszych próbach oszustw.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że kontakt elektroniczny ze strony Zakładu możliwy jest jedynie w sytuacji, gdy klient posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych i wyraził zgodę na taką formę kontaktu. ZUS ostrzega by w żadnym przypadku nie odpowiadać na maile, które teoretycznie pochodzą z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ani nie otwierać zawartych w nich załączników. Korespondencja tego typu ma bowiem najczęściej na celu zainfekowanie komputera lub uzyskanie dostępu do danych wrażliwych, które zapisane są w jego pamięci.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących nadawcy otrzymanej korespondencji, ZUS prosi o kontakt z najbliższą placówką Zakładu lub z Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00.

 

Źródło: https://tarnow.pl/Dla-mieszkancow/Aktualnosci/Miasto/Uwaga-na-oszustwa-na-ZUS