Powstanie nowe narzędzie kontroli przedsiębiorców

Powstanie nowe narzędzie kontroli przedsiębiorców

 

Już od 1 lipca funkcjonować będzie nowe narzędzie, którym fiskus będzie mógł skontrolować przedsiębiorców. Będzie nim Centralny Rejestr Faktur, który ma posłużyć do walki z nadużyciami podatkowymi.

Przedsiębiorcy coraz bardziej podlegają kontroli. Jeszcze nie tak dawno temu głośno było o tzw. teście przedsiębiorców, który miałby prześwietlić samozatrudnionych. Teraz polski aparat skarbowy dostanie nowe narzędzie do walki z nadużyciami podatkowymi. Miałoby nim być w Polsce Centralny Rejestr Faktur.

W 2010 roku Komisja Europejska wydała dokument zwany „Zieloną Księgą”. Zawarte w nim były zalecenia, które były niezbędne do prostszego oraz wydajniejszego rozliczania podatku od towarów i usług. Wśród nich pojawiła się propozycja stworzenia narzędzia w postaci systemu monitorujące wszystkie faktury w zestawieniu z rozliczeniami dokonanymi przez przedsiębiorców z tytułu podatku VAT.

To właśnie na bazie zaleceń z tzw. Zielonej Księgi powstał w Polsce Centralny Rejestr Faktur. Dzięki nowemu narzędziu fiskus będzie mógł przyśpieszyć prowadzenie kontroli podatkowych. Co więcej pojawi się nowa możliwość sprawdzenia poprawności wystawienia faktur, analiz i wykrywania karuzel podatkowych oraz eliminację między innymi tzw. pustych faktur.

Warto zauważyć, że nowe rozwiązania nie generuje nowego obowiązku dla przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy pod lupą

– Nowe narzędzie przyśpieszy procedury kontrolne, co może skutkować ich wzmożoną liczbę – zwraca uwagę Piotr Ciszewski, ekspert podatkowy w firmie inFakt. Oznacza to, że w najbliższym czasie mogą posypać się liczne kary, których wysokość będzie uzależniona od wagi przestępstwa.

Warto zauważyć, że w przypadku błędów, naczelnik urzędu skarbowego wezwie podatnika do skorygowania przesłanego pliku JPK. Jeśli nie dojdzie do tego w ciągu 14 dni, za każdą pomyłkę podatnikowi grozić będzie mandat.

 

Źródło: https://mambiznes.pl/wlasny-biznes/powstanie-nowe-narzedzie-kontroli-przedsiebiorcow-92269