Polski Ład. Jednoosobwe firmy na podatku liniowym zapłacą 4,9 proc. składki zdrowotnej

Znamy ostateczną propozycję dla jednoosobowych firm rozliczających się na zasadach podatku liniowego. Według informacji przekazanej przez Ministerstwo Finansów – właściciele tych firm zapłacą od przyszłego roku składkę zdrowotną na poziomie 4,9 proc. Minimalna składka zdrowotna wyniesie około 270 zł. Ostateczny kształt rozwiązań podatkowych to efekt konsultacji społecznych.

Pierwotne plany resortu finansów przedstawiane w zarysach tzw. Polskiego Ładu zakładały składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. Właśnie ten parametr był głównym elementem krytyki i obaw ze strony osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Ostatecznie z tego poziomu resort finansów zrezygnował i finalna propozycja stanęła na 4,9 proc. składki zdrowotnej. Taką składkę zapłacą przedsiębiorcy prowadzących działalność w formie jednoosobowej firmy, którzy rozliczają się z fiskusem na zasadach podatku liniowego. Poskutkowały apele przedstawicieli środowiska przedsiębiorców oraz petycja przygotowana przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw poparta m.in. przez Romana Kluskę.

Zmiany mają wejść w życie od przyszłego roku. Ich wprowadzenie zapowiedział na spotkaniu prasowym wiceminister Jan Sarnowski. Według zapowiedzi resortu zmieni się wysokość składki dla firm rozlicz. się w sposób uproszczony, czyli tych które wybrały podatek liniowy 19%, ryczał lub kartę podatkową. Zgodnie ze zgłoszonymi podczas konsultacji postulatami ujednoliciliśmy też termin rozliczeń składek. W porównaniu do konsultowanych propozycji, wysokość składki zdrowotnej od „liniowców” znacznie się zmniejszy. Od 2022 będzie wynosić 4,9% – będzie o połowę niższa od pierwotnej propozycji. Składka minimalna wynosić będzie 9% od minimalnego wynagrodzenia (ok. 270 zł) – zapowiedział wiceminister.

Według resortu finansów wszystkie zmiany w systemie podatkowym zaproponowane w ramach tzw. Polskiego Ładu są korzystne lub neutralne dla 90 proc. podatników w Polsce. Pozostałe 10 proc. osób płacących podatki nad Wisłą musi się liczyć z większymi obciążeniami wraz z rosnącymi dochodami.

 

Źródło: https://mambiznes.pl/wlasny-biznes/polski-lad-jednoosobwe-firmy-podatku-liniowym-zaplaca-49-proc-skladki-zdrowotnej-105765