Nawet 900 tys. zł dotacji na innowacyjny produkt lub usługę. PARP przyjmuje wnioski do września

Nawet 900 tys. zł dotacji na innowacyjny produkt lub usługę. PARP przyjmuje wnioski do września

Masz pomysł na nowy produkt lub usługę, która może zawojować rynek? Szukasz pomocy, aby móc sfinansować badania i wdrożenie innowacyjnego projektu? W ramach programu „Bon na innowacje dla MŚP” wsparcie pozyskało blisko 900 przedsiębiorstw. . Na prace nad pojedynczym, innowacyjnym produktem lub usługą można pozyskać w dwóch etapach do 900 tys. zł dotacji.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła kolejną listę beneficjentów inicjatywy skierowanej do firm pracujących nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Mimo, że do firm trafiło już 220 mln zł to podmioty gospodarcze zainteresowane wsparciem wciąż mogą ubiegać się o zastrzyk gotówki. Nabory trwają do września.

Środki przyznawane są w dwóch etapach. Pierwszy z nich to poziom usługowy, w którym firmy ubiegają się o zastrzyk gotówki na zakup usług badawczo-rozwojowych. Po zakończeniu tego etapu przedsiębiorca ma możliwość pozyskania pieniędzy na wdrożenie i komercjalizację projektu, nad którym pracował. W ostatnich trzech rundach pierwszego etapu do PARP wpłynęło 544 wnioski na łączną kwotę 152,1 mln zł. W ramach drugiego etapu przedsiębiorcy złożyli w sumie 22 wnioski opiewające na kwotę 10,2 mln zł.  Jeśli mowa o łącznej kwocie w ramach wszystkich naborów realizowanych w konkursie „Bony na innowacje MŚP” to środki trafiły do 889 firm. Przedsiębiorstwa otrzymały w sumie 220 mln zł dofinansowania na innowacyjne produkty i usługi.

Nawet 900 tys. zł dotacji w programie „Bon na innowacje MŚP”

Przedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie w ramach pierwszego etapu konkursu mogą pozyskać dofinansowanie w kwocie  maksymalnie 340 tys. zł.  Jednocześnie koszt całego projektu nie może być wyższy niż 400 tys. zł. Przy tym wkład własny firmy może stanowić jedynie 15 proc. wartości kosztów etapu. Pozyskane pieniądze można wydatkować na usługi jednostek naukowych, które wesprą przedsiębiorstwo w opracowaniu nowego lub znacząco ulepszonego produktu (wyrobu lub usługi), technologii czy też nowego projektu wzorniczego.

Z kolei w drugim etapie udział mogą wziąć tylko podmioty, które uczestniczyły w pierwszym konkursie i opracowały w niej koncepcję produktu. W drugim etapie konkursu – inwestycyjnym – przedsiębiorcy mogą otrzymać maksymalnie 560 tys. zł wsparcia(700 proc. wartości projektu) , a całkowity koszt projektu musi się zamknąć w kwocie 800 tys. zł. Wysokość wkładu własnego firmy zależy od jej wielkości oraz miejsca wdrożenia innowacji (zgodnie z mapą pomocy regionalnej). W sumie na firmę, która jest zainteresowana udziałem w dwóch etapach czeka łącznie maksymalnie 900 tys. zł finansowego zastrzyku.

Przedsiębiorcy zainteresowani pozyskaniem środków w ramach programu „Bon na innowacje dla MŚP” na złożenie wniosku mają czas do września. Nabór wniosków w ramach etapu pierwszego usługowego potrwa do 30 września. Nabór w w ramach drugiego etapu inwestycyjnego kończy się 8 września. Zakończenie naboru w VIII rundzie etapu 2 inwestycyjnego zaplanowano na 8 września 2020 r.

„Bony na innowacje ” w pigułce

  • Na co dofinansowanie: wsparcie projektów, których celem jest opracowanie we współpracy z jednostkami naukowymi nowego lub znacząco ulepszonego produktu

I etap

  • wartość projektu – 400 tys zł
  • kwota dotacji – do 340 tys. zł
  • wkład własny – do 60 tys. zł
  • koniec naboru naboru – 30 września 2020 r.

II etap

  • wartość projektu – 800 tys zł
  • kwota dotacji – do 560 tys. zł
  • wkład własny – do 240 tys. zł
  • koniec naboru naboru – 8 września 2020 r.

 

Źródło: https://mambiznes.pl/wlasny-biznes/nawet-900-tys-zl-dotacji-innowacyjny-produkt-lub-usluge-parp-przyjmuje-wnioski-wrzesnia-100704