Na to czekało wielu przedsiębiorców. ZUS zwróci nadpłacone składki

Na to czekało wielu przedsiębiorców. ZUS zwróci nadpłacone składki

Dobre wieści dla właścicieli firm, którzy byli uprawnieni do zwolnienia z opłacania składek ZUS, a niepotrzebnie wykonali swoje przelewy za składki. Od dziś Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wyrównywanie nadpłat, co oznacza, że przedsiębiorcy będą mogli wnioskować o zwrot tych środków.

Blisko 800 tys. firm może skorzystać ze znowelizowanych przepisów, które umożliwiają ZUS zwrot nadpłaconych przez właścicieli przedsiębiorstw składek.

Wszystko za sprawą prawa, które dają Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych taką możliwość. O zmianę przepisów wnioskowali przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy na początku pandemii w Polsce zapłacili składki na ZUS mimo iż podlegali zwolnieniu z tego obowiązku. Nowe zapisy powodują, że firmy, które złożyły wniosek o zwolnienie ze składek i jednocześnie opłaciły składki za miesiące objęte wnioskiem o zwolnienie, albo posiadały nadpłatę uzyskają pełne zwolnienie.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nawet, gdyby bardzo chciał nie mógł wcześniej firmom zwrócić nadpłaconych składek ponieważ nie było przepisów, które to umożliwiały. Nowe prawo zakłada, że nie należy składać do ZUS wniosków o ponowne rozpatrzenie sprawy. ZUS zrobi to z urzędu po 20 września, zgodnie z ustawowo wyznaczonym terminem. Zakład poinformuje o tym płatników na Platformie Usług Elektronicznych.

W wyniku nowelizacji, po ponownym rozpatrzeniu wniosków i umorzeniu należnych składek za kwiecień i maj, na kontach nawet 800 tys. firm powstaną nadpłaty o łącznej wartości ok. 600 mln zł. Będzie można wnioskować o zwrot nadpłaty.

Źródło: https://mambiznes.pl/wlasny-biznes/na-to-czekalo-wielu-przedsiebiorcow-zus-zwroci-nadplacone-skladki-101572