Koniec z wysyłką deklaracji VAT co miesiąc

Koniec z wysyłką deklaracji VAT co miesiąc

 

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić znaczące ułatwienie dla przedsiębiorców. Od przyszłego roku nie będą oni musieli wysyłać co miesiąc deklaracji VAT. Przepis ma objąć wszystkich przedsiębiorców, małych, średnich i dużych. Miejsce deklaracji VAT zajmą nowe pozycje w pliku JPK VAT.

Aktualnie, przedsiębiorcy są zobligowani co miesiąc przesyłać do Urzędu Skarbowego deklaracje VAT. Ponadto trzeba wysyłać plik jednolity JPK VAT.

Podwójna robota

Od lutego weszło w życie prawo wymagający od przedsiębiorców wysyłki jednolitego pliku kontrolnego JPK VAT. Możliwość wysyłki JPK VAT internetowo i prostej poprawki ewentualnych błędów w pliku, miała być ułatwieniem dla przedsiębiorców. Rzeczywiście tak jest, jednak w dalszym ciągu muszą oni też wysyłać deklaracje VAT-7 lub VAT-7K. To podwójna robota.

Od 2019 ma się to zmienić. Nie trzeba będzie już co miesiąc przesyłać deklaracji VAT. Wystarczy sam plik JPK VAT. Zostaną do niego dodane nowe pozycje, tak by w jednym pliku znajdowały się wszystkie informacje dotyczące VAT. Plik będzie się nazywał JPK-VDEK. Aby wprowadzenie tego rozwiązania było możliwe, Fiskus musi zmienić kilka przepisów w ordynacji podatkowej. Schemat nowego pliku JPK VAT ma być niedługo przedstawiony przedsiębiorcom do wglądu.

 

Źródło:https://www.mala-firma.pl/aktualnosci-informacje-biznes/111-news/692-koniec-z-wysy%C5%82k%C4%85-deklaracji-vat-co-miesi%C4%85c