Kasy fiskalne online obowiązkowe od 2023

Kasy fiskalne online obowiązkowe od 2023

Ustawa umożliwiająca wprowadzenie kas fiskalnych online do elektronicznego raportowania sprzedaży została podpisana przez prezydenta. Obowiązek posiadania takich kas dla wszystkich wejdzie w życie od stycznia 2023 roku.

Urządzenia tradycyjne będą stopniowo wycofywane z użycia. Część przedsiębiorców będzie musiała wprowadzić kasy online już od 2020 roku.

Czym są kasy online

Kasa fiskalna online to urządzenie, które umożliwi przekazywanie danych bezpośrednio i automatycznie do szefa Krajowej Administracji Skarbowej, czyli Centralnego Repozytorium Kas. Dzięki temu będzie można ustalić wysokość sprzedaży, a tym samym wyliczyć stawkę VAT i podatku należnego. Fiskus uzyska też dane dotyczące rodzaju towaru i usługi oraz godziny dokonania transakcji, jednak nie pozna danych konsumentów nabywających produkty czy usługi. Informacje zebrane z kas online będą też służyć celom analitycznym, bo fiskus będzie sprawdzać, czy poziom sprzedaży firmy jest podobny do innych działających w tej samej branży oraz miejscowości. Kasy fiskalne online to zatem kolejne narzędzie do walki z szarą strefą. 
Obowiązek wprowadzenia kas online

Wszyscy przedsiębiorcy będą musieli wprowadzić kasy fiskalne online od 2023 roku. Jednak niektórzy z nich wcześniej. Od stycznia przyszłego roku obowiązek kas fiskalnych online obejmie przedsiębiorców:

  • świadczących usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
  • sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy oraz gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.

Od lipca 2020 dołączą do nich przedsiębiorcy:

  • świadczący stałe lub sezonowe usługi związane z wyżywieniem,
  • zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych.

Od stycznia 2021 kolejne grupy przedsiębiorców będą zobligowane do założenia kas online fiskalnych, m.in.: fryzjerzy, kosmetyczki, budowlańcy, dentyści i prawnicy.

 

Źródło: https://www.mala-firma.pl/aktualnosci-informacje-biznes/111-news/741-kasy-fiskalne-online-obowi%C4%85zkowe-od-2023