Już ponad 250 osób otrzymało pieniądze na pierwszy biznes. Nawet 106 tys. zł do wzięcia

Już ponad 250 osób otrzymało pieniądze na pierwszy biznes. Nawet 106 tys. zł do wzięcia

Brak pieniędzy to główna bariera dla założenia firmy? Jedną z możliwości zdobycia środków na rozkręcenie własnego biznesu jest program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. W tym roku z tego wsparcia skorzystało 259 osób, które złożyły wniosek o przyznanie finansowego zastrzyku na założenie działalności gospodarczej – dowiedział się portal MamBiznes.pl.

Inicjatywa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Banku Gospodarstwa Krajowego ruszyła sześć lat temu. Od tego czasu pierwszy biznes uruchomiło ponad 4 tys. osób, które otrzymały atrakcyjnie oprocentowane pożyczki na start w biznesie. W tym roku osoby zainteresowane programem mogą wnioskować maksymalnie o ponad 106,6 tys. zł wsparcia na podjęcie działalności gospodarczej.

Według najnowszych danych w tym roku w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” młodzi przedsiębiorcy złożyli 465 wniosków na łączną kwotę 37,5 mln zł. Znakomita większość bo 460 wniosków na kwotę 37,35 mln zł dotyczyło pożyczki na założenie działalności gospodarczej. Natomiast 5 wniosków na kwotę 139 269,89 zł dotyczyło pożyczki na utworzenie miejsca pracy – poinformowało nas Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. W bieżącym roku przyznano 259 pożyczek na kwotę 20,3 mln zł. Wszystkie udzielone pożyczki dotyczyły założenia działalności gospodarczej.

Ile i dla  kogo pożyczka na rozkręcenie biznesu?

Inicjatywa skierowana jest do studentów, absolwentów oraz osób bezrobotnych myślących o założeniu własnej firmy. Ideą programu jest udzielanie atrakcyjnie oprocentowanych pożyczek Oprocentowanie udzielonego wsparcia wynosi 0,44 w skali roku i musi zostać spłacone w ciągu 7 lat od momentu otrzymania pieniędzy. Właściciel nowej firmy może także wnioskować o 12 miesięcy karencji w spłacie pożyczki. Młody przedsiębiorca od chwili otrzymania środków  nie może przez pierwszy rok zawiesić założonej działalności. Dodatkowo przez pierwsze 36 miesięcy nie może zamknąć firmy. Beneficjent programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” zobowiązany jest do wydawania otrzymanych środków zgodnie z planem przedstawionym we wniosku o pożyczkę.

Od czerwca zwiększyła się maksymalna kwota, o którą może się ubiegać początkujący przedsiębiorca. Maksymalna kwota pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej wynosi 106 629,40 zł, zaś na utworzenie miejsca pracy 31 988,82 zł. Rosnące limity wsparcia są efektem wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za I kwartał tego roku. Przeciętna płaca zgodnie z komunikatem Głównego Urzędu Statystycznego wzrosła, a co za tym idzie maksymalne kwoty wsparcia w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Do czerwca maksymalna kwota wsparcia wynosiła 103 tys. zł.

W roku 2020 Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” przeznaczyło pulę 70 mln zł. O środki można wnioskować korzystając z generatorów wniosków dostępnych na strona pośredników odpowiedzialnych za realizację programu w danym województwie. 

Źródło: https://mambiznes.pl/wlasny-biznes/juz-ponad-250-osob-otrzymalo-pieniadze-pierwszy-biznes-nawet-106-tys-zl-wziecia-101190