Duże zainteresowanie Pożyczką Płynnościową. Większa pula środków trafi do firm na bieżące wydatki

Duże zainteresowanie Pożyczką Płynnościową. Większa pula środków trafi do firm na bieżące wydatki

W związku z dużym zainteresowaniem programem Pożyczek Płynnościowych organizator programu wsparcia dla przedsiębiorców Bank Gospodarstwa Krajowego zwiększył pulę środków skierowaną do firm. W sumie do osób prowadzących własną działalność trafi 2,15 mld zł, które mogą przeznaczyć na bieżącą działalność i poprawę płynności w firmie. Pojedyncza kwota dofinansowania może wynieść 500 tys. zł.

Obok rządowych tarcz finansowanych ze środków krajowych polskie firmy mają także możliwość uzyskania wsparcia finansowanego ze środków europejskich. Jednym z takich instrumentów pomocowych dla przedsiębiorców są Pożyczki Płynnościowe. D0 tej pory z tej formy wsparcia pieniądze otrzymało ponad 1 tys. przedsiębiorstw dotkniętych skutkami koronawirusa, a kolejne ubiegają się o pomoc. W związku z tym zwiększona została kwota, która trafi do przedsiębiorców. Kto i na jakich zasadach może ubiegać się o Pożyczkę Płynnościową?

Co to jest Pożyczka Płynnościowa?

Środki w ramach Pożyczek Płynnościowych zapewnione są dzięki Programowi Inteligentny Rozwój. Instrument wsparcia daje przedsiębiorcom możliwość pozyskania zastrzyku gotówki niezbędnego do bieżącego funkcjonowania firmy. Otrzymane pieniądze właściciel firmy może przeznaczyć na takie wydatki jak: zapłata składek ZUS, wypłata wynagrodzeń pracownikom, zapłata czynszu za wynajem lokalu, zapłata kontrahentowi za towar. Warunkiem wydatkowania środków na wyżej wymienione pozycje jest to, aby dotyczyły one działalności po 1 stycznia 2020 roku. Organizowane przez BGK wsparcie przeznaczone jest dla mikro, małych i średnich firm. Finansowanie udzielane jest na atrakcyjnych warunkach. Aby ubiegać się o pieniądze przedsiębiorca zobowiązany jest do złożenia wniosku w jednej z instytucji pośredniczących, z którymi Bank Gospodarstwa Krajowego ma podpisaną umowę.

Konstrukcja pożyczki została opracowana tek, że jest połączona z dotacją, która pokrywa oprocentowanie. W ten sposób firma korzystająca wsparcia zobowiązana jest tylko do zapłaty rat kapitałowych bez kosztów oprocentowania. Dotacja na odsetki jest udzielana równolegle z podpisaniem umowy o pożyczkę – bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Maksymalna wysokość pożyczki ustalana jest indywidualnie i może sięgnąć 500 tys. zł. Przedsiębiorca może skorzystać z więcej niż jednej pożyczki, a ich suma nie może przekroczyć 15 milionów złotych. Pieniądze można przeznaczyć na uregulowanie bieżących potrzeb firm, zapłatę pensji pracowników czy należności u kontrahentów. Okres spłaty może trwać do 6 lat. Pożyczki płynnościowe udzielane są przez instytucje finansujące współpracujące z BGK.

Już ponad 1 tys. udzielonych pożyczek

Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował dziś, że pula środków przeznaczonych na Pożyczki Płynnościowe wzrośnie o 1,1 mld zł. To oznacza, że w sumie do przedsiębiorców popłynie 2,15 mld zł tylko w ramach tego instrumentu wsparcia finansowanego ze środków Unii Europejskiej Programu Inteligentny Rozwój. Do tej pory w całym kraju przedsiębiorcy zawarli ponad 1000 umów na prawie 365 milionów złotych. Przedsiębiorcy złożyli blisko 3,8 tysiąca wniosków na kwotę przekraczającą dostępną pulę. Przyznane pożyczki trafiły głównie do małych firm (46,2% podpisanych umów) i mikroprzedsiębiorstw (30,4% podpisanych umów). Pożyczek najczęściej udzielano podmiotom z branży handlu (26%), przemysłu (21%), budownictwa (14%), oraz usług (13%).
Największy odsetek przedsiębiorców korzystających ze wsparcia w ramach puli na pożyczki płynnościowe wykazywany jest w woj. mazowieckim (149 wniosków), pomorskim (121 wniosków) oraz małopolskim (94 wnioski).

Pożyczka Płynnościowa – najważniejsze informacje:

Organizator: Bank Gospodarstwa Krajowego
Finansowanie: Fundusze Europejskie Program Inteligentny Rozwój
Okres spłaty pożyczki – do 6 lat
Oprocentowanie – 0%
Karencja w spłacie – do 6 miesięcy od dnia uruchomienia pożyczki
Wakacje kredytowe – wydłużenie okresu spłaty na 2 miesiące raz do roku (w pierwszym i drugim roku okresu spłaty pożyczki)
Brak opłat i prowizji za udzielenie pożyczki i obsługę

Źródło: https://mambiznes.pl/wlasny-biznes/duze-zainteresowanie-pozyczka-plynnosciowa-wieksza-pula-srodkow-trafi-firm-biezace-wydatki-101139