Dobrowolne składki na ZUS i odszkodowania za lockdown. Nowe pomysły polityków dla przedsiębiorców

Polskie Stronnictwo Ludowe przedstawiło swoją odpowiedź na Polski Ład. Na liście pomysłów, które mają ułatwić warunki prowadzenia działalności gospodarczej znalazły się m.in. propozycje wprowadzenia dobrowolnych składek na ZUS, odszkodowań za nielegalny lockdown czy trzeciej tarczy finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju.

O pomysłach dla firm dyskutowano w poniedziałek w Senacie z inicjatywy PSL. w spotkaniu udział wzięli posłowie, senatorowie oraz przedstawiciele środowisk skupiających osoby prowadzące działalność gospodarczą. Efektem tych rozmów jest lista dziesięciu propozycji programowych skierowanych do firm.

Pakt na rzecz polskich przedsiębiorców to dziesięć postulatów.

– Dziesięć naszych zobowiązań, które deklarujemy, że zrealizujemy. Teraz, gdy jesteśmy w opozycji – wszystko to co można, a jak będziemy współrządzić – wszystko to, co jest niezbędne i jest kołem zamachowym rozwoju Polski, polskiej gospodarki i nowych miejsc pracy – zapowiedział lider PSL.

PAKT DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

1.      Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców
2.      Stabilne prawo dla przedsiębiorców – zmiany w zasadach prowadzenia działalności z minimum rocznym wyprzedzeniem
3.      Wprowadzenie ustawy odszkodowawczej za nielegalny lockdown, trzecia tarcza PFR
4.      Ograniczenie biurokracji:
– jeden wniosek – jedna strona
– e-dokumenty
– mniej uciążliwych kontroli i obowiązków sprawozdawczych
5.      Żadnych nowych podatków przez minimum dwa lata od końca pandemii
6.      Powszechny Samorząd Gospodarczy
7.      Chorobowe na koszt ZUS
8.      Żadnych nowych obostrzeń dla zaszczepionych i ozdrowieńców – weryfikacja przez aplikację
9.      Skrócenie czasu postępowań odszkodowawczych
10.     Szybka ścieżka skargi na urzędnika i odpowiedzialność za złe decyzje

Rozmawialiśmy z przedsiębiorcami z całej Polski o ich problemach i prawdziwym obrazie gospodarki. To jest sprawa fundamentalna, bo od niej zależy pomyślność obywateli. Im więcej wygenerujemy zysku w gospodarce, tym więcej będziemy mogli środków przeznaczyć np. na reformę systemu ochrony zdrowia. Środki europejskie z Funduszu Odbudowy muszą trafić do prywatnych przedsiębiorców, nie państwowych spółek. To oni przeprowadzili polską gospodarkę przez pandemię, tworzą miejsca pracy i budują wzrost. Mamy dla nich Pakt Dla Przedsiębiorców – powiedział na konferencji prasowej w Senacie prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wszyscy uczestnicy mieli nadzieję, że Krajowy Plan Odbudowy będzie kolejną tarczą dla przedsiębiorców, która odpowie na wyzwania popandemiczne. Niestety, Nowy Ład zaprezentowany przez ekipę rządzącą bije w przedsiębiorczość.

Potrzebny jest nowy impuls.

– Po pierwsze i najważniejsze, pieniądze europejskie z Krajowego Programu Odbudowy, pieniądze z budżetu europejskiego na kolejne lata, muszą trafić do prywatnych przedsiębiorców. To jest nasze zobowiązanie. Jak my będziemy rządzić, to w tym kierunku te pieniądze będą szły – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że to właśnie polscy przedsiębiorcy przeprowadzili Polaków przez pandemię.

– W podziękowaniu za to i w nadziei na lepsze jutro, trzeba jak najwięcej pieniędzy europejskich przekazać polskim, prywatnym przedsiębiorcom – tym najmniejszym, mikro, większym i tym dużym. Bo oni tworzą realne miejsca pracy i budują nasza gospodarkę – stwierdził prezes PSL.

 

Źródło: https://mambiznes.pl/wlasny-biznes/dobrowolne-skladki-na-zus-i-odszkodowania-za-lockdown-nowe-pomysly-politykow-dla-przedsiebiorcow-104555