Dni Otwarte Funduszy Europejskich w placówkach Muzeum Okręgowego w Tarnowie
Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu i Muzeum Dwór w Dołędze zyskały nowy blask dzięki wojewódzkiemu projektowi „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”. Całkowita wartość programu realizowanego w województwie małopolskim przekroczyła 13 milionów złotych. Ponad 9 milionów pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Zazwyczaj muzea odwiedzamy niezwykle rzadko. Często przechodzimy obok eksponatów zupełnie obojętnie. A naprawdę warto je zwiedzać, bo obcując z przeszłością i kulturą lepiej rozumiemy świat współczesny. Serdecznie zapraszam do placówek tarnowskiego Muzeum Okręgowego w Zalipiu i Dołędze, gdzie w dniach od 10 do 12 maja przygotowano sporo atrakcji dla zwiedzających
– mówi Anna Pieczarka z zarządu województwa małopolskiego.
W dniach 10-12 maja (piątek-niedziela) zapraszamy do tych obiektów, gdzie:
• w Zagrodzie Felicji Curyłowej w piątek, 10 maja zachęcamy do udziału w niecodziennych, bezpłatnych warsztatach tradycyjnego malowania motywów kwiatowych. Zajęcia będą przeznaczone dla wszystkich, niezależnie od wieku. Organizatorzy zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych. Przewidywany czas trwania zajęć to 90 minut. Zapisy telefoniczne (14 6411912 lub w kasie. W dniach 11-12 maja w godzinach 10:00-18:00 zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania Zagrody.
• w Muzeum Dwór w Dołędze codziennie w godzinach 10:00-18:00 będzie można bezpłatnie zwiedzić szlachecki dwór. Został on wzniesiony w 1848 roku przez Marię i Aleksandra Güntherów. Przekraczając próg dworu, zwiedzający zanurzą się w stylowe wnętrze wypełnione przedmiotami i pamiątkami. XIX-wieczne meble, obrazy, rysunki, broń i inne realia z epoki tworzą tam oryginalne wnętrza, z tradycyjnym układem pomieszczeń i podziałem na części oficjalną (jadalnia, salon, gabinet), prywatną (pokoje właścicieli dworu) i gospodarczą (kuchnia, spiżarnia itd.). W dworze gościli: m.in. Adam Asnyk, Włodzimierz Tetmajer, Tadeusz Miciński, Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel, Tadeusz Boy-Żeleński i Jacek Malczewski.