BREXIT a polscy przedsiębiorcy

BREXIT a polscy przedsiębiorcy

Wielka Brytania oficjalnie opuściła Unię Europejską 31 stycznia. Jednak w dalszym ciągu obowiązuje okres przejściowy, przynajmniej do końca tego roku. Oznacza to, że niewiele się zmienia dla przedsiębiorców mających relacje biznesowe z Wielką Brytanią.

Warto jednak wykorzystać okres przejściowy, by przygotować się do zmian od nowego roku.

Zmiany od 2021

Jakie dokładnie zmiany w relacjach handlowych na linii Unia Europejska i Wielka Brytania nastąpią, zależy od negocjacji o przyszłej umowie handlowej między tymi stronami. Do końca czerwca będzie podjęta decyzja, czy okres przejściowy zostanie przedłużony. Przedsiębiorcy powinni wykorzystać ten czas, by przygotować się na zmiany przepisów i spełnić wszelkie proceduralne wymogi niezbędne do kontynuacji wymiany handlowej z krajami spoza UE, czyli od teraz także Wielką Brytanią.

Numer EORI

Szczególnie warto zwrócić uwagę na tzw. numer EORI, który musi mieć każda firma dokonująca obrotu z państwami spoza Unii. Numer można uzyskać online. Większość firm handlujących z zagranicą już go ma. Problem jednak pojawi się wśród firm, które do tej pory handlowały na terenie UE i nie potrzebowały numeru EORI, a teraz będą dokonywały obrotu także poza UE, bo mają relacje handlowe z Wielką Brytanią. Musza one zatem zarejestrować się w systemie. Strony www MF i KAS są na bieżąco aktualizowane i tam można znaleźć wszelkie informacje związane z breksitem, jak również na specjalnie powołanym serwisie brexit.gov.pl.

Źródło: https://www.mala-firma.pl/aktualnosci-informacje-biznes/111-news/793-brexit-a-polscy-przedsi%C4%99biorcy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize