Biała lista podatników VAT już dostępna

Biała lista podatników VAT już dostępna

 

Od 1 września dostępny jest online bezpłatny wykaz wszystkich podatników VAT. Łączy on wykazy podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych w rejestrze VAT i z niego wykreślonych.

Już od początku nowego roku podatnicy będą musieli sprawdzać każdorazowo przy opłacie faktur o wysokiej wartości, czy numer konta zgadza się z wykazem.

Biała lista podatników VAT

Wykaz wszystkich podatników VAT, zwany potocznie białą listą, jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej Krajowej Administracji Skarbowej. Usługa ruszyła 1 września. W wykazie zawarte są m.in. numery kont podatników VAT. To właśnie z nimi będzie się wiązał niedługo kolejny obwiązek dla przedsiębiorców. Od 1 stycznia 2020 roku zapłata za fakturę o wartości powyżej 15 000 zł będzie musiała być dokonana na numer konta z wykazu, o ile odbiorca płatności jest czynnym podatnikiem VAT.

Jeśli płatność pójdzie na inne konto, to wydatek nie będzie mógł zostać zaliczony do kosztów firmowych oraz nadawca poniesie odpowiedzialność solidarną za zaległości w VAT odbiorcy faktury. Płatnik uniknie tych przykrych konsekwencji, jeśli w ciągu 3 dni poinformuje skarbówkę o pomyłce. Zaś w przypadku zastosowania tzw. split payment nadawca płatności nie będzie odpowiadał solidarnie za zaległości w VAT odbiorcy.

Źródło: https://www.mala-firma.pl/aktualnosci-informacje-biznes/111-news/766-bia%C5%82a-lista-podatnik%C3%B3w-vat-ju%C5%BC-dost%C4%99pna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize